Kadın Emeği Pazarı şimdi Sarıyer ve Üsküdar’da

El emeği ile üretim yapan kadınların ürünlerinin tüketici ile buluşmasını sağlayan Kadın Emeği Pazarı projesi şimdi de Sarıyer ve Üsküdar'da hayata geçiyor. İstanbul Gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen pazarlar 7-19 Haziran arasında saat 10.00-19.30 arasında açık olacak.
 

Pandemi sürecinin beraberinde getirdiği yaşamsal değişikliklerden en fazla etkilenenlerden biri de el emeği ile üretim yapan kadınlar oldu. Evlerinde yaptıkları el emeği üretimle aile bütçesine katkıda bulunmaya çalışan kadınların eve kapanma sürecinde daha fazla üretmelerine rağmen bu ürünlerini satabilecek pazarlar bulma konusunda sorun yaşadılar. İstanbul Gönüllüleri tarafından hayata geçirilen Kadın Emeği Pazarları el emeği üreten kadınlar için bir soluk olurken kuruldukları ilçelere de uzun kapanma döneminden sonra hayatın ve üretimin pozitif enerjisini taşıyacak. 

 

İstanbul Gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen Kadın Emeği Pazarı projesi bu kez 7-19 Haziran tarihleri arasında Sarıyer ve Üsküdar meydanlarında hayata geçiyor. El emeği ile üretim yapan yaklaşık 500 kadının ürünlerini tüketiciyle buluşturma fırsatı yakalayacağı pazarlar her gün saat 10.00-19.00 arasında açık olacak. İstanbul’un iki yakasında kurulan pazarlar kuruldukları bölgeyi emek dolu ürünlerle renklendirirken diğer yandan kadınların aile bütçelerine katkıda bulunmalarına da destek oluyor.

 

Katılımcılar pazarlarda takı ve aksesuar; amigurumi, kumaş bebek; keçeden ürünler; ebru, resim; tekstil, giyim, aksesuar, kumaş tekstil ürünler, kırkyama ve patchwork; deri ve ahşap ürünler, mum, sabun, krem; makrome, örgü objeler; seramik ve cam dekoratif ürünler; yün ve tığ örgü işleri; bebek giyim ve aksesuarları olmak üzere 12 ayrı kategoride ürettikleri el emeği ürünlerle yer alacak. Pandemi sürecinin gerektirdiği sosyal mesafe kurallarına uygun olarak hazırlanan pazar alanlarında üreten kadınlar el emeği ürünleri ile aile bütçesine katkıda bulunma fırsatı yakalayacak.

 

Kadın Emeği Projesi kapsamında daha önce Beşiktaş ve Kadıköy’de gerçekleştirilen pazarlar hem katılımcılar hem de ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi ile karşılanmıştı. Kültürel bir sergi niteliğini taşıyan Kadın Emeği Pazarı 19 Haziran Cumartesi günü saat 19.00’a dek ziyaretçiler için açık olacak. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir