Pirelli'nin FSC™ (Forest Stewardship Council™) Sertifikalı Motor Sporları Lastikleri İlk Formula 1® Grand Prix™ Yarışında Görücüye Çıkıyor

Pirelli, tamamı FSC™ (Orman Yönetim Konseyi – Forest Stewardship Council™) sertifikalı lastiklerden oluşan bir motor sporları serisi üreten ilk şirket oldu. Pirelli’nin, Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda (FIA Formula One World Championship™) kullanılacak tüm lastikleri bu yıldan başlayarak FSC logosu taşıyacak. Bu sertifikasyonla lastiğin içindeki tüm doğal kauçuğun   sürdürülebilir ormancılık konusunda dünyanın lider sivil toplum kuruluşu olan FSC’nin uyguladığı sıkı çevresel ve sosyal kriterlerle uyumlu olduğu belgeleniyor.

Pirelli’nin 10 Ekim 2023’te “Formula 1® Global Lastik Partneri” olarak sözleşmesini en az 2027 yılına kadar uzattığı sırada duyurulan bu sertifikasyon, sezon öncesi testler de dahil sezon boyunca pistte kullanılan tüm lastikler için geçerli olacak. FSC sertifikalı lastikler, 2022 yılında başlayan ve hem güvenilirlik hem performans açısından net sonuçlar veren yoğun bir geliştirme programından sonra tanıtıldı.

FORMULA 1 GULF AIR BAHRAIN GRAND PRIX 2024 sırasındaki serbest antrenmanlar, bu sertifikalı lastiklere ilk kez bir Grand Prix™ etkinliğinde ev sahipliği yaptı. Bu gelişme, Pirelli’nin en büyük teknolojik ve rekabetçi ifadesi niteliğindeki Formula 1® ile başlayarak motor sporlarının özel ortamında bile gittikçe daha sürdürülebilir performans ve çözümler sunma kararlılığını yansıtan önemli bir adımı temsil ediyor.

Pirelli, dünyanın en büyük çevresel performans raporlama kuruluşu olan CDP’nin 2023 İklim Değişikliği A listesinde yer alarak üst üste altıncı kez iklim değişikliğiyle mücadelenin global liderlerinden biri oldu. Pirelli ayrıca FIA’nın Çevresel Akreditasyon Programında üç yıldızla ödüllendirilen ilk lastik üreticisi konumunda bulunuyor. 

İtalyan şirketi, FIA ve Formula 1® ile birlikte yeni teknolojileri araştırma ve geliştirme çalışmalarının ön safındaki konumunu vurguluyor. Bu doğrultuda Formula 1 lastiğinin yaşam döngüsü boyunca CO2 emisyonlarını azaltma konusunda şimdiye dek yapılan çalışmaları desteklemek için hem teknik hem sportif Ar-Ge çalışmalarına odaklanıyor. FSC sertifikasyonu, Pirelli’nin son yıllarda motor sporları için uygulamaya koyduğu bir dizi girişim arasında yerini alıyor: 

  • Pirelli’nin bir Grand Prix hafta sonunda piste getirdiği ve F1®, F2, F3 ile F1 Academy kapsamında kullanılan tüm lastikler, çoklu döngüsel kullanımlar için ikincil ham maddelere dönüştürülecek;
  • F1®, F2, F3 ve F1 Academy lastiklerinin üretiminde kullanılan elektrik enerjisi sadece %100 yenilenebilir sertifikalı kaynaklardan elde ediliyor.
  • Tüm lastiklerde ‘sanal’ tasarım teknolojisinin kullanılması, geliştirme süresini ciddi oranda kısaltmanın yanı sıra her şeyden önemlisi ihtiyaç duyulan fiziksel prototip sayısını ve dolayısıyla malzeme tüketimini azaltıyor.
  • Geçen yıl ilk kez Monaco yarışında denenen ve tam ıslak lastikler için Formula 1’de kullanılan lastik ısıtıcıların elimine edilmesi elektrik enerjisi tüketimini azaltıyor. 
  • Hava yolu yerine artık deniz yolunun tercih edilmesi lojistik kaynaklı emisyonları azaltıyor.

Giovanni Tronchetti Provera – Pirelli Motor Sporları, Sürdürebilirlik ve Geleceğin Mobilitesi Başkan Yardımcısı: 

“FSC sertifikalı lastiklerimizin motor sporları dünyasına ilk adımı atması, Pirelli’nin sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. 2021 yılında FSC sertifikalı lastiklerle bir yol otomobilinin ekipmanı olan ilk şirket olmuştuk. Şimdi de motor sporlarında bu başarıya imza atmaktan gurur duyuyoruz. Formula 1 bizim için olağanüstü bir açık hava laboratuvarı. Yol lastikleri için yeni teknolojileri tasarlamamıza ve test etmemize, araştırma ve geliştirme süreçlerini iyileştirmemize imkan vermenin yanı sıra motor sporlarının maksimum performans taleplerini karşılamamızı da sağlıyor. Böylece daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunabiliyoruz.” 

Sara Mariani – FIA Sürdürülebilirlik ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörü: 

“Pirelli’nin FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası için FSC sertifikalı lastikler sağlamaya başlaması, şirketin güçlü sürdürülebilirlik taahhüdünün bir kanıtı niteliğinde. Şirket sadece kendi hedeflerine değil aynı zamanda FIA’nın, motor sporlarının çevresel etkilerini azaltma ve bu spor dalını sürdürülebilir inovasyon ve teknoloji için bir katalizör olarak güçlendirme hedeflerini tanımlayan Çevresel Stratejisine de uymayı taahhüt ediyor. Bu hedefler, FIA’nın geçtiğimiz yıl 2025 ve sonrası için açtığı Formula 1 lastik tedarik ihalesinin temelini oluşturdu. Pirelli’nin ihaleyi kazandıktan sonra 2024 sezonu için FSC sertifikalı lastikleri sunmaya başlayarak sürdürülebilirlik peşinde inovasyonlarını daha da hızlandırmasını takdirle karşılıyoruz.” 

Ellen Jones – Formula 1 ESG Başkanı 

“Formula 1, FSC sertifikalı lastiklerin kullanılmaya başlamasının gösterdiği gibi her düzeyde sürdürülebilirlik konularında Pirelli ile iş birliği yapmaktan gurur duyuyor. Bu önemli ve pozitif adım aynı zamanda 2030 Net Sıfır misyonumuza doğru ilerlerken partnerlerimizin sürdürülebilirlik taahhütlerini nasıl sergilediklerine bir örnek teşkil ediyor. Yeni FSC sertifikalı lastiklerin bu hafta sonu Bahreyn’deki ve sezon boyunca performansını görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” 

Fabian Farkas – Orman Yönetim Konseyi Uluslararası Ticari Direktörü: 

“FSC logosu ve sertifikası, sürdürülebilir orman yönetimi için referans standardı oluşturuyor. Otomotiv sektörünün, doğal kauçuk üretiminin orman ekosistemleri ve toplulukları üzerindeki baskısını hafifletmek için harekete geçmesi gerekiyor. Pirelli’nin doğal kauçuk değer zincirindeki karmaşık çevresel ve sosyoekonomik zorluklarla mücadele konusundaki liderliğini takdir ediyoruz. Bu girişim, performans ve sürdürülebilirliğin birlikte var olabileceğini gösteriyor. Biz de FSC olarak dünya çapında bu örneği takip eden şirketleri desteklemeye hazırız.”

FSC sertifikasyonu nedir? 

Forest Stewardship Council (FSC) – Orman Yönetim Konseyi çevresel, sosyal ve ekonomik perspektiflere eşit bir yaklaşımla yönetilen bir sivil toplum kuruluşu olarak 150 milyon hektardan fazla sertifikalı ormanı kapsıyor ve sürdürülebilir ormancılık için global bir referans sağlıyor. FSC’nin sıkı orman yönetim standartları, ormanların biyolojik çeşitliliği koruyacak şekilde yönetilmesini ve bir yandan da yerel işçilere ve topluluklara ekonomik fayda sağlayacak şekilde yönetilmesini şart koşuyor. FSC’nin titizlikle uygulanan sertifikasyon süreci, tüm sertifikalı malzemelerin plantasyondan lastik üreticisine uzanan tedarik zinciri boyunca sertifikasız olanlardan ayrılmasını sağlıyor.

Pirelli’nin doğal kauçuk tedarik zinciri

Pirelli’nin FIA Formula 1 Dünya Şampiyonasında kullanılacak lastikleri sertifikalı plantasyonlardan elde edilen FSC belgeli doğal kauçuktan üretmesi, şirketin uzun süredir devam eden doğal kauçuk tedarik zincirini sürdürülebilir bir şekilde yönetme programında en son adımı temsil ediyor. Pirelli’nin 2017 Sürdürülebilir Doğal Kauçuk Politikasında belirtilen ilke ve değerler doğrultusunda doğal kauçuk için farklı menşe ülkelerdeki en iyi uygulamaları içeren bir yol haritası bu başarıyı mümkün kılıyor. Bu politika, uluslararası STK’lar, Pirelli’nin büyük doğal kauçuk tedarikçileri, yetiştiriciler ve satıcılar, otomotiv müşterileri ve diğer küresel kuruluşlar gibi doğal kauçuk tedarik zincirindeki kilit paydaşlarla görüşmeleri ve çalışmaları sonucunda oluşturuldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı