Lüleburgaz’da kurtuluşun 100’üncü yılına anlamlı konser

“Dilek Türkan ve zeybek sürprizi”

 

 Lüleburgaz’da düşman işgalinden kurtuluşun 100’üncü yılı Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde (LYSA) düzenlenen Lüleburgaz Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Dilek Türkan konseri ile taçlandı. LYSA Cahit Irgat Salonu’nun açılışının da yapıldığı konser Lüleburgazlılar tarafından büyük ilgi gördü. Konser sonunda konuşan Başkan Gerenli, “Son yıllarda sanat, kültür ve bilim açısından yozlaşan ülkemizde, çölleşen bir iklimde Lüleburgaz vahadır. Bu vahayı daha büyüteceğiz ve Lüleburgaz dışında ülkenin her tarafında bu vahaların oluşması için mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

 

Lüleburgaz’da düşman işgalinden kurtuluşun tarihi 8 Kasım’da unutulmaz etkinlikler gerçekleştirildi. Kırklareli Valisi Birol Ekici’nin de katıldığı gündüz gerçekleşen resmi geçit törenleri ve Kongre Meydanı’ndaki sahne gösterilerinin ardından 100’üncü yıl coşkusu Kurtuluş Resepsiyonu ve Lüleburgaz Belediyesi Senfoni Orkestrası konseriyle taçlandı. Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde bu yıl ilk kez halkın katılımıyla gerçekleşen resepsiyon ve konsere ilgi çok yüksek ilgi oldu. 645 kişi kapasiteli Cahit Irgat Salonu’nun da ilk kez bir etkinliğe ev sahipliği konserde unutulmaz bir gece yaşandı.

 

Dilek Türkan ve zeybek sürprizi

Lüleburgaz Belediyesi Konservatuvarı sanatçılarından İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası Şefi Doç. Dr. Batuğhan Uzgören yönetiminde gerçekleşen konserde ses sanatçısı Dilek Türkan sürprizi de yaşandı. Dilek Türkan, konserde birbirinden güzel parçaları seslendirerek kulakların pasını sildi. Öte yandan Kültür Bakanlığı sanatçılarının yer aldığı zeybek sürprizi de yaşandı. Efelerin gerçekleştirdiği zeybek gösterisi nefesleri kesti. Konserin sonunda ise orkestranın çaldığı İzmir Marşı’na bütün salon eşlik etti.

 

Değişimi yaratan ve yöneten kent vurgusu!

Konserin sonunda konuşma yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli Lüleburgaz’ın her zaman değişimin öncüsü olduğunu söyleyerek, “Lüleburgaz değişimi yaratan ve yöneten bir kent olmuştur. Bunlardan birisi de Cumhuriyet döneminde en önemli aydınlanma projesi olan fakat maalesef sonrasında yok edilen, kapatılan Köy Enstitüleri’nin önemli bir halkası olan Kepirtepe Köy Enstitüsü’dür. Kepirtepe’nin, Lüleburgaz’ın kentsel, sosyal dönüşümünde; kültürel hayatında, ekonomisinde çok büyük bir önemi vardır. Kepirtepe Köy Enstitüsü Lüleburgaz ve Trakya için, hatta ülkemiz için çok önemlidir” dedi.

 

Akademiler bir dönüm noktası

Lüleburgaz’ın kültürel dönüşümü için akademilerin dönüm noktası olduğunu kaydeden Başkan Gerenli, “Lüleburgaz’da Futbol Akademisi’yle başlayan süreç, daha sonra Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi, Lüleburgaz Yıldızları Bisiklet Akademisi, Lüleburgaz Yıldızları Lezzet Akademisi ve en son olarak da Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’yle bugüne kadar ulaştı. Akademilerimiz sadece bir tesis değildir. Buraları Lüleburgaz’ın sosyal yapısını düzenlemeye ve değiştirmeye yönelik büyük bir vizyonu içinde barındırmaktadır. İşte bu akşam içinde bulunduğumuz bu muhteşem tesis bunun en açık göstergelerinden biridir. Az önce bahsettiğimiz Köy Enstitülerinin  felsefesini, ruhunu, o üreten, sorgulayan, düşünen, hayatı anlamlandırıp paylaştıran felsefeyi bugün Lüleburgaz’da, Lüleburgaz’ın sosyal, kültürel ve ekonomik dönüşümü için akademilerimizde yaşıyoruz ve yaşatacağız. Şu anda içinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde çok fazla farkında olamayabiliriz ama inanın bunu tarih yazacak. Tıpkı Kepirtepe gibi Lüleburgaz’ın akademilerinin kentin dönüşümünde ne kadar önemli bir mihenk taşı olduğunu gösterecek ve bunu Lüleburgaz’ın değerleriyle geleceğe taşıyacağız.  Bunu birlikte başaracağız” diye konuştu.

 

“Çölleşen iklimde Lüleburgaz vahadır”

Başkan Gerenli, Lüleburgaz’ın her şeyin sevgiyle başladığı, çağdaş bir Cumhuriyet kenti olduğunu belirtti. Başkan Gerenli orkestrada yer alan sanatçılara teşekkür ederek sonlandırdığı konuşmasını şöyle devam ettird: “Son yıllarda sanat, kültür ve bilim açısından yozlaşan ülkemizde, çölleşen bir iklimde Lüleburgaz vahadır. Bu vahayı daha büyüteceğiz ve Lüleburgaz dışında ülkenin her tarafında bu vahaların oluşması için mücadelemize devam edeceğiz. Bunu da ancak üreterek yapabiliriz. Kentler üretir. Her alanda üretmeliyiz. Bilgi üretmeliyiz, sanat üretmeliyiz. Sanat üretmek için de Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi artık hizmetinizde. En uygun iklimi sizlere yarattık. Ancak bunu yaşatacak olan sizlersiniz. Bunun için yaptığımız mücadeleden dolayı çok mutluyum. Burayı geleceğe hep beraber taşıyacağımıza inanıyorum.”

 

Geceden notlar

Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde yer alan 645 kişi kapasiteli Cahit Irgat Salonu ilk kez bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bununla birlikte 8 Kasım Kurtuluş Resepsiyonu geçmiş yılların aksine ilk kez halka açık yapıldı. Ayrıca 8 Kasım Resepsiyonu ve konsere 2 bine yakın kişi geldi. Konser salonunda boş yer kalmadı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı