Inveo Yatırım Holding Yatırımlarıyla Birlikte Sürdürülebilir Olarak Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Inveo Yatırım Holding ve 4 önemli yatırımı Gedik Yatırım, Misyon Bank, Inveo Portföy ve Inveo Ventures, ana faaliyet alanları olan sermaye piyasaları, bankacılık, teknoloji girişimciliği alanlarında, ekosistemlerine ve paydaşlarına değer katmaya ve sürdürülebilir olarak büyümeye devam etti.

 

Yeni nesil değer yatırımcısı Inveo Yatırım Holding ve 4 önemli yatırımı Gedik Yatırım, Misyon Bank ve Inveo Portföy, Inveo Ventures’ın 2023 yılındaki performansını değerlendirmek ve 2024 yılına dair planlamaları ve hedeflerini paylaşmak amacıyla Investor Day (Yatırımcı Günü) düzenlendi. Inveo Yatırım Holding CEO’su Onur Topaç, Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar, Misyon Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, Inveo Portföy Genel Müdürü Kubilay Özalp ve Inveo Ventures Genel Müdürü Haluk Nişli tarafından şirketlere dair sunumların gerçekleştirildiği ve etkileşimli olarak tüm katılımcıların sorularının cevaplandığı Investor Day buluşması, 7 Mart 2024 Perşembe günü Delta Hotels by Marriot İstanbul Levent’te gerçekleşti. 

 

Inveo Yatırım Holding tarafından ilk defa gerçekleştirilen ve periyodik olarak düzenlenmesi planlanan Investor Day’e, yönettiği toplam portföy büyüklüğü 1,8 trilyon TL’yi aşan, toplam 12 portföy yönetim şirketinden üst düzey yönetici ve portföy yöneticileri, toplam 5 yatırım kuruluşundan araştırma bölümü üst düzey yöneticileri ve analisti banka temsilcisi, sektör ve Inveo ekosistem temsilcileri katıldı.

 

Toplam yatırım tutarı 117,2 milyon dolar

Inveo Yatırım Holding, hızlı ve dinamik büyümesini 2023 yılında da sürdürdü. Holdingin aktif büyüklüğü geçen yıla oranla %8 artışla 7,7 milyar TL’ye çıktı. Şirketin net dönem karı %45 artışla 1,1 milyar TL’ye yükseldi.

 

Gerçekleştirdiği yatırımlar ve yatırım yaptığı şirketlere kattığı değerle piyasa değerini 2028 itibarıyla 1,7 milyar ABD Doları seviyesine taşımayı hedefleyen Inveo Yatırım Holding, doğru zaman, doğru değer yatırım stratejisi ile bugüne kadar 16 doğrudan, 135 dolaylı olmak üzere 151 yatırıma imza attı. Inveo’nun 2023 sonu itibarıyla toplam yatırımı 117,2 milyon dolara ulaştı. 

 

Inveo Yatırım Holding CEO’su Onur Topaç açılış konuşmasını gerçekleştirdi ve Inveo Yatırım Holding ile ilgili gerçekleştirdiği sunumda Inveo ekosistemini, Holding’e ve seçilen şirketlere dair 2023 yılı performanslarını değerlendirerek, 2024 yılı planlamaları ve hedeflerine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Topaç; “Inveo Yatırım Holding olarak sermaye piyasaları, bankacılık, teknoloji girişimciliği alanlarındaki yatırımlarımızı çeşitlendirmeye ve paydaşlarımızla sinerjik çalışarak bir bütün olarak büyümeye devam ediyoruz. Yaptığımız çalışmaların karşılığını, finansal yatırımlarımızın kazandığı değerle alıyoruz. 2023 yılında da bu başarılı grafik devam etti. Tüm finansal yatırımlarımız yılda 3,3 milyar TL net değer artışına ulaşırken, değer artış oranı da %49 olarak gerçekleşti” diye konuştu. Topaç, 2024 yılında Inveo Yatırım Holding bünyesinde sadeleşme planı uygulayacaklarını, sadeleşme planındaki ana amaçlarının; “organizasyonel ve operasyonel verimliliği artırmak ve etkin kaynak yönetimi” olduğunu dile getirdi. Plan çerçevesinde, ekosistem bünyesindeki ‘Teknoloji Girişimciliği Yatırımlarının’ 2024’ten itibaren Inveo Ventures bünyesinde toplanacağını belirten Topaç; Inveo bünyesinde yeni yatırım alanlarına ilişkin araştırmaların devam edeceğini açıkladı.

 

Gedik Yatırım’ın stratejik hamleleri hızlandı

Inveo Yatırım Holding’in amiral gemisi Gedik Yatırım, sektörde farklılaşmaya yönelik stratejik hamlelerini 2023 yılında da devam ettirdi. Şirket, sermaye piyasalarının en önemli gelişim alanı olan insan kaynakları alanında yaptığı atılımlarla son 5 yılda çalışan sayısını %65 oranında artırırken, işveren markası olma yönündeki her yıl gelişen stratejileri ile 3 yıl üst üste Great Place to Work – Türkiye En İyi İşverenler listesinde yer alan tek yatırım kuruluşu oldu. Şirket, %45’e ulaşan kadın çalışan sayısı oranını ve kadın yönetici sayısını artırmayı hedeflerken, 2023 yılında ülkemizde ilk defa verilen Kadınlar için En İyi İşverenler Listesi’ne girerek bir ilki daha başardı. Sektörün ilk Private şube yapılanmasını hızla büyüten Gedik Yatırım’ın Private Şube sayısı 4’e ulaştı, 2024’te yeni şubeler açılarak büyümenin devam etmesi planlanıyor. Teknoloji alanında sektörde akla gelen ilk marka olma hedefinde olan şirket, Teknopark’ta kurduğu teknoloji şirketi aracılığıyla sermaye piyasalarına ürün ihraç etmeyi ve yeni konumlandırdığı yapay zekâ bölümü ile bu alanda hayata geçirdiği ürün ve hizmetleri süreçlerine dahil etmeyi hedefliyor. Sektörde öncü işler yapmayı sürdüren Gedik Yatırım, 2022’de Voleybol Milli Takımları, 2023 yılında da Fenerbahçe Futbol A Takımı ana sponsoru oldu. Voleybol Milli Takımlar sponsorluğunun 2. yılında Filenin Sultanları tarihinde ilk defa 2 şampiyonluk elde ederken, dünya ülkeler sıralamasında 1. sıraya yükseldi. Şirket 2024 ve sonrasında da spor sponsorluklarını çeşitlendirmeye, #BuHisseOrtakOl mottosuyla gençler ve kadınlar başta olmak üzere yatırım ürünlerini geniş kitlelere ulaştırmaya devam edecek. 

 

Sermaye piyasalarının her alanında lider olmak vizyonuyla yol aldıklarını belirten Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar, “Yüksek nitelikteki çalışanlarımızla en ileri teknolojileri kullanarak yatırımcının her ihtiyacına yönelik ürün ve hizmet sunuyor, ülkemizde tasarrufların gelişimi için insanları bilinçlendirmeyi görev kabul ediyoruz” dedi. Gedik Yatırım’ın toplam yatırımcı sayısını 2023 yılında %16 artışla 241 bine çıkardığını vurgulayan Akpınar, şirketin özkaynakları %31 artışla 2,6 milyar TL’ye, dönem net karının %1.117 artışla 767 milyon TL’ye yükseldiğini açıkladı. 32 ilde 57 şube ile konsolide olarak Türkiye’nin en geniş şube ağına ve en çok çalışana sahip yatırım kuruluşu olduklarını belirten Akpınar, çalışan sayısını %14 artışla 659 kişiye çıkardıklarını söyledi. Finansal yatırımlarını çeşitlendiren Gedik Yatırım, 2020-2023 döneminde yeni yatırımlara toplam 196 milyon TL kaynak ayırdı. Akpınar, 2024 yılına da hızlı bir giriş yaptıklarını belirterek, bu yıl çalışan sayısını artırarak ve yeni Private şubeler açarak iş gücünü büyütmeyi ve yatırımcılara sundukları hizmet kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını söyledi. Gedik Yatırım’ın bağlı ortaklığı Marbaş Menkul Değerler’in halka arzı için yapılan başvurunun SPK onayında olduğunu belirten Akpınar, 2024 yılı içinde halka arzı gerçekleştirmeyi planladıklarını açıkladı. Gedik Yatırım’ın kripto varlık alanına gireceğini söyleyen Akpınar, “Ichain Yatırım Holding’i devralarak, Türkiye’de faaliyet gösterecek bir kripto varlık borsa yatırımı yapmayı ve yatırımcılara sunulan ürün portföyüne kripto varlıkları eklemeyi planladıklarını dile getirdi.

 

2024, Misyon Bank’ın birçok ilki gerçekleştireceği hasat yılı olacak

Inveo Yatırım Holding, Türkiye’de yatırım bankacılığı kapasitesini geliştirmek ve kapsayıcılık odaklarıyla 2023 yılında Misyon Yatırım Bankası’nı kurdu. ‘Yeni ekonominin öncüsü ve bölgemizin özel sermayeli lider yatırım bankası olmak’ vizyonuyla faaliyete başlayan Misyon Yatırım Bankası, ‘kapsayıcılık’ niteliğiyle “Platform, Servis ve Saklama Bankacılığı” ürün ve hizmetlerini tek çatı altında topluyor. 

 

2023 yılının ikinci yarısında faaliyete geçen Misyon Bank’ın teknoloji, insan ve süreç odağında hazırlıklarını ve altyapı geliştirmelerini tamamladığını belirten Misyon Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, kurumlarla rekabet etmeyen, sermaye piyasalarını ve paydaşlarını ‘as a service’ hizmetlerle tamamlayan kapsayıcı bir finansal hizmetler platformu olarak konumlandıklarını ifade ettiği konuşmasında, “Sermaye piyasalarımızda sürdürülebilir büyüme ancak gerçek yatırım bankacılığı hizmetlerinin eşlikçiliği ile mümkün olacaktır. Biz de Misyon Bank olarak, sermaye piyasası aktörü olan tüm paydaşlarımız için saklama hizmetlerini gelişmiş raporlama ve ileri düzey teknoloji ile uçtan uca, tam entegre hizmetler bütünü olarak kurguladık. Saklama Bankacılığı, Türkiye’de ilk kez Misyon Bank ile karşılığını bulacak. Saklama ekosistemimiz yalnızca menkul kıymetleri değil; dijital ve kripto varlıkları da kapsayacak. Sermaye piyasalarımızın tüm teknolojik gereksinimlerinde ihtisaslaşmak üzere Ocak ayında Misyon Finansal Teknolojiler A.Ş., ‘misyon.tech’ ismiyle Bankamızın %100 iştiraki olarak kuruldu. Teknolojik altyapımız tOrk ise mikro servis ve Cloud native uyumlu en son teknolojileri içeren mimarisiyle sermaye piyasası aktörleri, fintekler ve bankacılık sektörü paydaşlarının ihtiyaçlarını karşılayacak, güçleri için ‘tork’ olacak. Misyon Bank; sunacağı çok katmanlı hizmetlerle sermaye piyasaları ve bankacılık arasında köprü, Türkiye ile bölgesini buluşturan platform olmaya hazırlanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Inveo Portföy’den kazandıran fonlar

2023 yılında Portföy Yönetim sektörünün (AuM) hacminin Türk Lirası endeksli yüzde 97, dolar endeksli yüzde 25 büyüme gösterdiğini belirten Inveo Portföy Genel Müdürü Kubilay Özalp, Inveo Portföy’ün, 1991 yılından bu yana yatırım fonları ve 2008 yılından itibaren ise portföy yönetim alanındaki bilgi, deneyim ve uzmanlığıyla sektöründe banka dışı kurumlar sıralamasında ilk sıraya yükselmek vizyonuyla çalışmaya devam ettiğini söyledi. Özalp, Inveo Portföy’ün toplam portföy büyüklüğünün 2023 yılında yüzde 107 artışla 11,9 milyar TL’ye, yatırımcı sayısının ise 27,4 bin artışla 63 bine yükseldiğini açıkladı. 

 

Portföylerini her yatırımcıya uygun bir yatırım fonu bakış açısıyla çeşitlendirmeye devam ettiklerini belirten Özalp; “2023 yılında ilk para piyasası fonumuz IRY Inveo Portföy Para Piyasası Fonu’nu kurduk. Geçen yıl fon ailemize eklediğimiz, tek bir fon ile birden çok faizsiz ürüne yatırım imkanı sunan ilk katılım fonumuz Çoklu Varlık Katılım Fonunun, Haziran-Aralık döneminde getirisi yüzde 83,5 oldu. Ayrıca Altın Fonu ve Fon Sepeti Emeklilik Yatırım Fonu gibi kategorilerinde lider konumda bulunan fonlara sahibiz. Bu yıl içerisinde ihraç ettiğimiz oyun ve yazılım sektöründeki Girişim Sermayesi Yatırım Fonumuz, Avrupa ve dünyanın hub’ı haline gelen Türkiye’nin büyümekte olan sektörü üzerine kuruldu ve kısa sürede 1 milyar TL’ye ulaşarak önemli bir başarıya imza attı. Piyasayı, trendleri ve mevzuattaki değişiklikleri takip ederek, uygun ürün çeşitlendirmesi yapmayı, bu sayede müşterilerimize değer yaratarak memnuniyetlerini yukarı çekmeyi hedefleyeceğiz” diye konuştu.

 

Inveo Portföy, büyüme planları doğrultusunda 2024 yılında mobil uygulaması da dahil olmak üzere kanal çeşitliliğine yönelik atılımlarıyla işlerini ölçekleyerek etkinliğini önemli ölçüde artıracak ve çok daha geniş yatırımcı kitlelerine hitap edecektir. 

 

Inveo Ventures’tan yapay zekaya yatırım

Türkiye’nin parlayan, inovatif ve yeni nesil teknolojilerini oluşturan girişimlere odaklanan Inveo Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, ekosistemi sürekli destekliyor, ortağı ve sahibi olduğu fonlar aracılığıyla doğrudan ve direkt yatırımlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Kurulduğu Nisan 2022’den bu yana, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve fonlarından oluşan 3 farklı yapı aracılığıyla 14 farklı yatırıma 2 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştiren Inveo Ventures’ın portföy değeri 550 milyon TL seviyelerine ulaştı. Şirket, 2024 yılını 20 yeni yatırımla kapatmayı hedefliyor.

 

Inveo Ventures Genel Müdürü Haluk Nişli, “Yatırımlarımızı gerçekleştirirken ‘sektör bağımsız’ hareket ediyor, değerlendirmelerimizi gerçekleştirirken uluslararası pazarlarda yıkıcı etki potansiyeli taşıyan, metriklerinde büyüme gösteren ve gösterme potansiyeli olan girişimlere yöneliyoruz. ‘Trendi takip eden değil, trendi oluşturan öncülerden olma’ mottomuz doğrultusunda, 2022 yılının ikinci çeyrek döneminden itibaren ‘yapay zekâ’ tabanlı girişimlere yatırım yapmaya başladık. Bu doğrultuda 2022 ve 2023 yılı itibarıyla 3’ü doğrudan, 4’ü dolaylı olmak üzere toplam 7 adet yapay zekâ tabanlı girişime yatırım gerçekleştirdik. 2024 yılında da yapay zekâ yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı