TAV Havalimanları dokuz ayda 75 milyon yolcuya hizmet verdi

TAV Havalimanları 2023’ün ilk dokuz ayına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçları açıkladı. Bu dönemde 982 milyon avro ciro elde eden şirket, Medine’deki hisse satışının da etkisiyle 176 milyon avro net kar açıkladı. 

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları yılın ilk dokuz ayında dış hatlarda 50 ve iç hatlarda 24,6 milyon olmak üzere toplam 74,6 milyon yolcuya hizmet verdi. TAV Havalimanları’nın dış hat trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 arttı.

 TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan “Türkiye turizmine olan talep yılın üçüncü çeyreğinde de canlı kalmaya devam etti. Özellikle Antalya’da turizm sezonunun uzadığını gözlemliyoruz. Havalimanı portföyümüzün geneline baktığımızda, en çok misafir ağırladığımız ülkelerin çoğunda trafik 2019’un oldukça üstünde gerçekleşti. 2019’a kıyasla yolcu sayımız Almanya için yüzde 24, Birleşik Krallık için yüzde 48, Polonya için yüzde 78 ve BAE için yüzde 29 daha yukarıda gerçekleşiyor. Rusya merkezli  trafiğimizse 2019’un yüzde 55’i seviyesinde. Ayrıca, Kazakistan trafiğimiz 2019’a göre yüzde 101 artışla bir milyona yaklaştı. 

Eylül ayında Gürcistan’daki havalimanlarımızda yeniden Rus yolcularımızı ağırlamaya başladık ve kısmi bir telafinin başladığını gözlemleme fırsatımız oldu. Almatı dış hat yolcusu orta sınıfın büyümesi, artan iş uçuşları ve Kazakistan’a gelen turist sayısındaki artıştan etkilenerek kuvvetli bir büyüme sergiliyor. Çin ve Avrupa arasında oldukça stratejik bir noktada bulunan Almatı, e-ticaret tarafından da desteklenen hava kargo taşımacılığı için doğal bir merkez görevi görüyor.

Antalya, Almatı ve Ankara’da devam eden büyük yatırımlarımıza ek olarak hizmet şirketlerimiz de portföylerini genişletmek için ortaya çıkan fırsatları değerlendiriyor. Özel yolcu salonu işletmecisi şirketimiz olan TAV İşletme Hizmetleri, portföyünü 19 ülkede 86 havalimanına genişletmiş durumda. Yolcu salonu işlettiği havalimanları arasında Paris Charles de Gaulle, Paris Orly, Barcelona, Madrid, Ibiza, New York JFK ve Washington-Dulles gibi öne çıkan havalimanları da bulunuyor.

Faaliyetlerimizin oldukça kuvvetli geçtiği bir dokuz ayın ardından 2022’ye göre avro bazında yüzde 20 büyüyerek 321 milyon avro FAVÖK ürettik. Medine Havalimanı’nı işleten TIBAH Development şirketindeki yüzde 24 payımızın 135 milyon dolar bedelle satışı işlemini üçüncü çeyrekte kapadık. Buradan elde ettiğimiz 83 milyon avro tutarında bir kerelik gelirle birlikte 176 milyon avro net kar elde ettik ve 2022 yılının yüzde 37 üzerine çıktık.

Yılın sonuna yaklaşırken sene başında açıkladığımız 2023 beklentilerimizi korumaya devam ediyoruz. Seneyi yolcu ve FAVÖK’te beklentilerimizin üst bandına yakın, net borç/FAVÖK oranında ise alt bandına yakın tamamlamayı bekliyoruz. Bu vesileyle, TAV Havalimanları’nı tüm dünyada tercih edilen bir marka haline getiren çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yaşını gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin ilkeleri ve değerleri doğrultusunda gelecek 100 yılda da TAV Havalimanları olarak en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz” dedi. 

 

ÖZET FİNANSAL VE OPERASYONEL BİLGİLER 

 

(m avro)  

9A22 

9A23  

% değişim  

Konsolide Ciro

752.5 

982.0 

30%

FAVÖK

266.9 

321.3 

20%

FAVÖK Marjı (%)

35.5%

32.7%

-2.8 puan

Net Kâr / (Zarar)

129.0 

176.2 

37%

 

 

 

Yolcu Sayısı (m)

60.1 

74.6 

24%

– Dış Hat 

39.2 

50.0 

27%

– İç Hat

20.9 

24.6 

18%

 

TAV Havalimanları hakkında

Dünyanın önde gelen havalimanı işletmecileri arasında yer alan TAV Havalimanları, Türkiye’de Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas Bodrum ve Gazipaşa Alanya havalimanlarını işletiyor. TAV yurtdışında ise Kazakistan’ın Almatı, Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ile Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine ve Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanı’nda faaliyet gösteriyor. Holding, gümrüksüz satış, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilişim, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet gösteriyor. Bu çerçevede TAV Havalimanları, Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da duty free, yiyecek içecek ve diğer ticari alanların işletmesini gerçekleştiriyor. Şirket 2022 yılında iştirakleriyle birlikte 78 milyon yolcuya hizmet sundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı