İstanbul Bilgi Üniversitesi ile İBB Spor İstanbul arasında sporda çocukların korunması için işbirliği

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile İBB Spor İstanbul sporda çocuk koruma ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla işbirliği yaptı. BİLGİ Eğitim ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü ortaklığında İBB Spor İstanbul bünyesindeki 650 antrenöre sporda çocuk koruma eğitimi verildi

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve İBB Spor İstanbul, sporda çocukların korunmasını sağlamak amacıyla güçlerini birleştirdi. BİLGİ Eğitim ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü işbirliğiyle İBB Spor İstanbul bünyesindeki 650 antrenöre sporda çocuk koruma eğitimi verildi. Eğitimlerde çocuk hakları, çocuk katılımı, çocuğun iyi olma hali, sporda çocukların güvenliğinin sağlanması gibi çocuk korumanın farklı boyutları ele alındı. 

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi İlknur Hacısoftaoğlu, “Spor yapmak Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 31. maddesine göre her çocuğun hakkı. Ancak çocukların bulunduğu her alanda olduğu gibi sporun da çocukları koruyacak bir sistemle donatılması gerekiyor. Korunmadığı takdirde çocuklar, bu alanda spora özgü farklı ihmal ve istismar biçimleriyle de karşılaşabiliyor. Günümüzde çocuk koruma ve güvenliği politikalarının işler hale gelmesi için spor alanındaki tüm paydaşların farkındalığının artırılması çok önemli” dedi.
 

BİLGİ Eğitim bünyesinde psikologlar, sosyologlar, hukukçular, spor bilimciler ve spor alanında çalışan uzmanlardan oluşan Sporda Çocuk Koruma Grubu’nun eğitmen kadrosuyla Sporda Çocuk Koruma Eğitim Programı’nın oluşturulduğunu belirten Hacısoftaoğlu, “Federasyonlar, yerel yönetimlerin spor birimleri, spor kulüpleri, antrenörler ve bu alandaki yöneticilere yönelik hazırladığımız bu programla çocuk koruma konusundaki bilgi birikimini artırmayı, zenginleştirmeyi ve çocuk koruma perspektifine sahip uygulamaların uygulanabilirliğini artırmayı hedefliyoruz. İBB Spor İstanbul ile bu yönde bir işbirliği yapmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

İBB Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, “İBB Spor İstanbul olarak en büyük önceliğimiz şehrimizdeki her çocuğun spora erişimini sağlamak ve çocukları erken yaşta mümkün olabildiğince farklı spor branşıyla tanıştırmak. Kurduğumuz spor okulları sayesinde bir yılda 95 bin çocuğa 17 farklı branşta spor eğitimi verdik. Eğitimde kaliteyi büyük oranda eğitmenlerin seviyesi belirliyor. İstanbul halkına ve özellikle çocuklarımıza spor eğitimi verirken bilim ve teknolojinin olanaklarından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışıyoruz. Bu nedenle göreve başladığımızda attığımız ilk adımlardan biri İBB Spor İstanbul bünyesinde bir Akademi Müdürlüğü kurmak oldu. Akademi Müdürlüğümüzün çalışmaları sayesinde her branşta çağdaş eğitim metotlarını ve bilimsel araştırmaları inceleyerek hem eğitmenlerimizin gelişimine katkı sağlıyor, hem de eğitim programlarını sürekli güncel tutarak vatandaşlarımıza en yüksek standartlarda hizmet sunuyoruz. Konu çocuklarımızın eğitimi olduğunda ise sadece spor değil onların güvenliği, zihinsel gelişimi ve psikolojisini de düşünerek planlama yapmak, meseleyi tüm boyutlarıyla ele almak gerekiyor. Bu gaye ile yola çıktık ve ilk olarak Spor İstanbul’da görev yapan 650 antrenörümüze online eğitimler verdik. Akabinde çocuklarla bire bir ilgilenen eğitmenlerimizin, bu eğitim süreçlerini en sağlıklı şekilde yürütebilmeleri adına İstanbul Bilgi Üniversitesi ile çok önemli bir iş birliğine imza attık. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz program sayesinde İBB Spor Okulları’nda görev yapan 50 antrenörümüz, sporda çocuk koruma eğitimlerini tamamladı ve sertifika sahibi oldu. Çocuklarımızın güvende olması ve en sağlıklı koşullarda spor yapabilmesi adına bu çalışmanın tüm spor camiasına güzel bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 10000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı